Bestseller

DOSTAWA GRATIS! 04452732 Piec kuchenny, angielka 10kW z płaszczem wodnym i piekarnikiem (wylot spalin: góra z prawej strony)

Producent: 044
2 728,50 zł
/ szt.

Łatwy zwrot towaru

Kupuj i sprawdź spokojnie w domu. W ciągu 14 dni możesz zwrócić ten towar bez podania przyczyny.
Pokaż szczegóły
14 dni na zwrot
Najważniejsza jest Twoja satysfakcja z zakupów. Zamówione u nas produkty możesz zwrócić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.
Bez stresu i obaw
Dzięki integracji naszego sklepu z tanimi zwrotami Poczty Polskiej kupujesz bez stresu i obaw, że zwrot zakupionego towaru będzie problematyczny.
Prosty kreator zwrotów
Wszystkie zwroty w naszym sklepie obsługiwane są przez prosty kreator zwrotów, który daje możliwość odesłania do nas paczki zwrotnej.

Promocja tego produktu! "Dostawa gratis na terenie całego kraju jeśli towar jest w naszym magazynie. Jeśli jest w magazynie obcym lub zagranicznym po zamówieniu magazyn wycenia transport" "Większość towarów wysyłamy w ciągu 24h, po sprawdzeniu stanu magazynowego!"

Do godziny po zamówieniu (w godzinach pracy) magazynierzy sprawdzają czy zamówiony towar jest w magazynie i przesyłamy informację emailem lub SMS.

 

 

Kuchnia posiada płaszcz wodny (tak zwaną wężownice).
Kuchnie bez płaszcza wodnego można kupić klikając: TUTAJ

 

Promocja za przesłanie zdjęć!!!
Zrób zdjęcia tego produktu za każde zdjęcie pokazane na stronie sklepu otrzymasz 20 złotych.
Zdjęcia proszę wysyłać pod adres email:  z numerem naszego zamówienia.

 

Piece wolnostojące pod względem sprawności grzewczej są porównywalne ze zwykłym kominkiem.
Oddają ciepło całą swoją powierzchnią oraz rurą odprowadzającą spaliny do komina. Piec łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce.
Można go zamontować wszędzie, gdzie jest możliwość podpięcia do komina.

Wszystkie sprzedawane przez nas piece stalowe są produkowane na terenie Unii Europejskiej
w jednej z największych fabryk w Europie, zajmujących się produkcją pieców od ponad 15 lat.

 

CO TO JEST PŁASZCZ WODNY?
Jest to sposób na ogrzewanie wielu pomieszczeń przy pomocy kominka. Płaszcz wodny jest to stalowy zbiornik z wodą umieszczony wewnątrz paleniska, podłączony do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu przy pomocy kaloryferów można ogrzać pozostałe pomieszczenia Twojego domu. System ten nie wymaga instalowania dodatkowych pomp. Ciepła woda rozprowadzana jest dzięki wykorzystaniu grawitacji! Wystarczy tylko zainstalować zbiornik wyrównawczy w najwyżej ułożonym miejscu układu 
i możesz cieszyć się ciepłem w całym domu. Oszczędności wynikające z ekonomii opału drewnem sprawiają, że zakup może zwrócić się w trakcie jednego sezonu grzewczego. 

 

Piec 10kW jest w stanie ogrzać do 120 m2 powierzchni. Jest to najbardziej ekonomiczny sposób ogrzania domu, mieszkania przy obecnym wzroście cen gazu.

 

Dzięki zastosowaniu płaszcza wodnego, piec posiada wszechstronne zastosowanie. Oprócz funkcji kuchenki z piekarnikiem, znakomicie sprawdza się także do ogrzania wody oraz całego domu.

 

Kuchenka dostępna z wylotem spalin tylko z prawej strony.

 

Jest to urządzenie do palenia ciągłego, wydajne, utrzymujące ciepło nawet do jednej doby!

Piec wolnostojący jest mniejszy i lżejszy od zwykłego kominka dzięki czemu możemy go ustawić prawie w każdym miejscu w domu lub mieszkaniu. Jedyne ograniczenie jest takie, że piec musi być podłączony do komina. Dodatkowym atutem jest to, że w razie potrzeby można go bardzo łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce.
 

Piece wolnostojące pod względem sprawności grzewczej są porównywalne ze zwykłym kominkiem. Oddają ciepło całą swoją powierzchnią oraz rurą odprowadzającą spaliny do komina.

 

Wężownica oraz ruszt otoczone zostały cegłą szamotową.

 

Jeśli 100 kg stali kosztuje 600zł, a szyba 100zł... To pozostaje pytanie z czego jest piec, który kosztuje np. 450zł?

 

Paliwo:

Należy używać wyłącznie czystego chemicznego drewna, brykietów bez substancji klejących lub czystego węgla o niskiej zawartości siarki.
Istotne jest aby drewno było suche - o wilgotności 16=4% zgodnie z tabelą Anex B, B1 od EN13240:2001 , EN13229:20012 , EN12815:2006. Suche drewno to takie, którego wilgotność jest mniejsza niż 20%. Taki stan jest osiągnięty, gdy drewno pozostaje w suchym i przewietrzanym miejscu przez okres minimum 2 lat. Drewno powinno być porąbane w taki sposób, aby jego grubość zawierała się pomiędzy 5 a 15cm.
Dlaczego nie należy stosować mokrego drewna:
Wilgotność drewna zmniejsza temperaturę podczas spalania. Duża część energii cieplnej jest zużywana na odparowywanie wody, a reszta może okazać się niewystarczająca do uzyskania odpowiedniej ilości ciepła. Na przykład: 20kg mokrego drewna oznacza 10kg drewna i 10 litrów dodanej do ognia. Parowanie wody zmniejsza temperaturę spalania i przyczynia się do nadmiernego powstawania sadzy, która tworzy czarny nalot na komorze spalania, szybie, przyłączu i w kominie.
Zwiększone jest zanieczyszczenie środowiska, ponieważ część gazów wydostaje się na zewnątrz niespalona.

 

DANE TECHNICZNE:

 • typ: ogrzewacz pomieszczeń
 • moc: 10 kw
 • kolor: czarny /szary
 • efektywność energetyczna : A
 • Rodzaj paliwa: Zalecane sezonowane drewno liściaste o wilgotności ≤20%
 • ogrzewana pow. : 60-120 m
 • długość polan 42 cm
 • materiał wykonania : stal kotłowa
 • Wymiary całkowite w mm:

szerokość: 1020 mm

głębokość: 600 mm

wysokość: 880 mm

 • wylot spalin: górny  130 mm
 • waga: 115 kg

 

Instrukcja ogólna:

Pragniemy podziękować za zaufanie do naszej firmy, a także życzyć Państwu jak najwięcej przyjemnych chwil, oraz zadowolenia z użytkowania zakupionego u nas pieca kominkowego, zwanego w daszej treści Instrukcji - ogrzewaczem .
Ogrzewacz jest wykonany i przebadany zgodnie z wymaganiami normy
EN 13240 oraz odpowiada zatwierdzonej dokumentacji technicznej.
Czas użytkowania ogrzewacza dla celów, dla jakich został on wyprodukowany z jedynie minimalną wymaganą obsługą serwisową przekroczy Państwa oczekiwania. W związku z powyższym oczekujemy od Państwa aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac zapoznali się Państwo z niniejszą instrukcją montażu i obsługi, oraz bezwzględnie stosowali się do zaleceń w niej zawartych. Karta gwarancyjna oraz karta techniczna są integralną częścią instrukcji obsługi i montażu. Należy także bezwzględnie przestrzegać wszelkich przepisów i norm dotyczących instalacji ogrzewacza /pieca kominkowego, żeliwnego/ oraz wymagań prawa lokalnego.
Norma Europejska PN-EN 13240:2002: „Ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe. Wymagania i badania”
Dziennik ustaw Nr 75 poz. 690 z 2002r. W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Ogrzewacze mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych , mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych,
w pomieszczeniach:
1. o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4m3/kW nominalnej mocy cieplnej ogrzewacza, lecz nie mniejszej niż 30m3,
2. spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w §150 ust. 9,
3. posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4. w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska ogrzewacza w ilości:
co najmniej 10m3/h na 1kW nominalnej mocy cieplnej ogrzewacza - dla ogrzewaczy o obudowie zamkniętej,
zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż
0,2 m/s – dla ogrzewaczy o obudowie otwartej.
Dane dotyczące mocy cieplnej urządzenia zawarte są w tabliczce znamionowej znajdującej się na korpusie ogrzewacza.
Ogrzewacze przeznaczone są do ciągłego ogrzewania pomieszczeń. Są to urządzenia, które spełniają wymagania normy europejskiej EN 13240. Wszystkie urządzenia są zgodne z obowiązującymi normami i odpowiadają wymogom bezpieczeństwa.
Instalacja ogrzewacza powinna być wykonana przez wykwalifikowanego instalatora zgodnie
z zaleceniami zawartymi w niniejszej instrukcji obsługi i montażu. Instalator ponosi odpowiedzialność za całość instalacji. Po montażu należy dokonać odbioru kominiarskiego potwierdzonego stosownym pisemnym protokołem.

 

1. Instrukcja montażu
1.1
Miejsce montażu
Ogrzewacz powinien zostać zamontowany na płaskim podłożu. Przed montażem należy upewnić się, czy podłoga w miejscu instalacji utrzyma ciężar ogrzewacza. W razie konieczności należy ją odpowiednio wzmocnić w celu uzyskania należytej nośności. Podłoże, na którym stoi ogrzewacz powinno być wykonane z niepalnych materiałów budowlanych lub zabezpieczone niepalnymi materiałami (np. płytki ceramiczne, terakota, blacha) zabezpieczającymi podłoże przed ewentualnym żarem wypadającym z pieca w trakcie dokładania. Strefa ta powinna osiągać
wymiary: 90cm od frontu u i po 70cm na boki mierząc od podstawy pieca. Odległość tyłu ogrzewacza od ściany, min. 20cm. Ogrzewacz montuje się w odległości minimum 70cm od materiałów, które mogłyby zostać zniekształcone lub uszkodzone przez wysoką temperaturę (meble, tapety, boazerie, itp.), tkanin dekoracyjnych (firanki, zasłony), mebli (fotele, kanapy), elementów konstrukcji budynku zabezpieczonych przed zapaleniem odpowiednimi materiałami.
Nie należy montować ogrzewacza w miejscu o dużym natężeniu ruchu domowników, a także nie dotykać gorącego urządzenia.
W przypadku pożaru przewidzieć piasek do zagaszenia ognia w palenisku (zimą piasek może być zamarznięty lub zasypany śniegiem) a także znać nr tel. do straży pożarnej.
W razie pożaru zamknąć dopływ powietrza do paleniska poprzez zamknięcie drzwiczek, oraz ustawienia wszystkich regulatorów w pozycji minimum.

 

1.2
Doprowadzenie świeżego powietrza
Ogrzewacze pobierają powietrze do spalania z otoczenia. Należy zadbać o doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza spalania, co najmniej 4m3 objętości przestrzennej na każdy kilowat (kW) nominalnej mocy grzewczej, lecz nie mniejszej niż 30m3.
Urządzenia wyciągowe, które pracują wraz z piecem w tym samym pomieszczeniu, lub w pomieszczeniu wspólnie wentylowanym mogą mieć wpływ na wartość podciśnienia (ciągu) w kominie i zakłócać prawidłową pracę urządzenia. Przy wymuszonym systemie wentylacji konieczne jest zapewnienie wlotu powietrza z zewnątrz, gdzie w trakcie pracy ogrzewacza wlot ten musi być otwarty. Ważne jest, aby kratki były tak skonstruowane, aby nie zamykały się samoczynnie.
Uwaga: W pomieszczeniach gdzie znajdują się szczelne okna i drzwi należy zadbać o wystarczającą ilość powietrza spalania.

 

1.3
Przewód kominowy
Podczas instalacji ogrzewacza należy przestrzegać krajowych i lokalnych przepisów budowlanych, miejscowych przepisów straży pożarnej i przepisów prawno-budowlanych.
Ogrzewacz musi być podłączony do komina przystosowanego do paliw stałych i powinien być wykonany zgodnie z wymogami normy PN- EN 13240 oraz Prawa Budowlanego Dz. Ust. nr 75 poz. 690 z 2002 roku z późniejszymi zmianami. Przydatność komina do podłączenia pieca powinna być potwierdzona na piśmie przez odpowiednio uprawnioną do tego osobę.
Instalacja paleniska powinna być wykonana przez wykwalifikowanego instalatora zgodnie z zaleceniami producenta. Po montażu pieca należy dokonać odbioru kominiarskiego wraz z protokołem. Przewód kominowy powinien być czyszczony (sprawdzany) cztery razy w ciągu roku (Prawo budowlane tj. Dziennik Ustaw Nr jw.) . Zaleca się dwa razy w ciągu roku przeprowadzić przegląd techniczny pieca przez odpowiednio wykwalifikowaną do tego osobę. Komin, do którego będzie podłączone palenisko powinien odpowiadać wymaganiom Prawa Budowlanego jw.
Ciąg max. 15 Pa, min. Ciąg 6±1 Pa , optymalny 12 Pa ±2Pa. Wartość ciągu powinien sprawdzać kominiarz po montażu paleniska. Minimalny ciąg kominkowy nie powinien spadać poniżej 6±1 Pa ze względu na możliwość zatrucia tlenkiem węgla, natomiast ciąg powyżej 20Pa znacznie zwiększy zużycie paliwa , może również spowodować uszkodzenie pieca i zagrożenie bezpieczeństwa pożarowego. Wraz z instalacją pieca zaleca się montaż czujnika tlenku węgla w celu zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Do jednej szuflady kominowej może być podłączone tylko jedno urządzenie grzewcze.

 

Przyłączenie do komina
Przyłącz do przewodu kominowego powinien znajdować się w tym samym pomieszczeniu gdzie instalujemy ogrzewacz, natomiast rura przyłączeniowa nie może wystawać do wnętrza szybu kominowego. Należy unikać zbyt długich odcinków poziomych oraz jakichkolwiek zwężeń na rurze przyłączeniowej.Średnica komina nie może być mniejsza niż średnica czopucha w piecu. Rury dymowe należy zamontować zarówno do ogrzewacza jak i do komina mocno i szczelnie. Rura dymowa nie może być swobodnie wsadzona w przekrój poprzeczny komina.Jak również powinna nachodzić na króciec wylotu spalin urządzenia na minimum 40mm. Ogrzewacz musi być podłączony do przewodu kominowego przy czym minimalna wysokość komina powinna wynosić 5m (mierzone od rusztu paleniska). W stosunku do materiałów wrażliwych na temperaturę lub materiałów palnych należy zachować odstęp od rury spalania, co najmniej 40cm. Jeżeli rura spalinowa przechodzi przez elementy budowlane palne, to elementy te należy wykonać w obwodzie do 30cm z niepalnych materiałów budowlanych o niskiej przewodności ciepła (np. z gazobetonu).

 

2. Instrukcja obsługi
Podczas użytkowania ogrzewacza należy bezwzględnie przestrzegać wszelkich przepisów i norm dotyczących instalacji ogrzewacza pomieszczeń oraz wymagań prawa lokalnego.
Norma europejska PN-EN 13240:2002: „Ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe. Wymagania i badania”
Dziennik Ustaw Nr 75 poz. 690 z 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny
odpowiadać budynki i ich usytuowanie”.
Ogrzewacze z zamkniętym paleniskiem mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:
1. o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4m3/kW nominalnej mocy cieplnej ogrzewacza lecz nie mniejszej niż 30m3,
2. spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,
3. posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4. w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska ogrzewacza w ilości:
co najmniej 10m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka – dla ogrzewaczy w obudowie zamkniętej,
zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż
0,2 m/s – dla ogrzewacza o obudowie otwartej.
Należy również przestrzegać zaleceń zawartych w niniejszej instrukcji obsługi.

 

2.1 Transport i rozpakowanie pieca
Transport pieca powinien odbywać się w pozycji pionowej. Wybrane modele pieców, które pakowane są w drewniane skrzynie zabezpieczające, mogą być przykręcone do palety śrubami. W takim wypadku przed zdjęciem urządzenia z palety, należy odkręcić śruby mocujące w podstawie pieca.
Z paleniska należy usunąć elementy drewniane, zabezpieczające szamot na czas transportu oraz założyć ogranicznik („płotek”) zabezpieczający przed spadaniem polan na szybę (zależne od modelu). Producent nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia urządzeń w transporcie ze sklepu do klienta, w czasie rozładunku i instalacji ogrzewacza.
Należy również sprawdzić czy deflektor (sufit paleniska) jest zabezpieczony drewnianą blokadą na czas transport. Jeśli tak, to należy ją wyjąć poprzez króciec wylotu spalin.
Należy sprawdzić czy w komorze spalania względnie w szufladzie popielnika znajdują się, przygotowane do samodzielnego zamontowania przez użytkownika : króciec dymowy o średnicy 130 mm ; 4 nóżki oraz śruby do przykręcenia króćca ( 3 szt) ) i nóżek ( 4 szt ).
Króciec może być zamontowany jako wyjście górne, albo po odkręceniu zaślepki jako wyjście tylne.
Zaślepkę należy wówczas zakręcić na wylocie górnym.
Nóżki przykręcamy, kładąc piec np na paletce drewnianej „na plecach” - ostrożnie by nie uszkodzić farby. Najlepiej i najbezpieczniej robić to w dwie osoby.
Deflektor, który zazwyczaj opakowany leży na ruszcie należy założyć we właściwym położeniu. Schemat ułożenia deflektora pokazany jest w karcie technicznej dla poszczególnego modelu pieca.

 

2.2 Opał
Urządzenie jest przeznaczone do spalania drewna naturalnego, sezonowanego, poniżej 20% zawartości wody (suszonego na otwartym powietrzu pod zadaszeniem przez okres co najmniej 18 miesięcy). W przypadku zbyt mokrego drewna, gdzie ma on niską wartość opałową będzie prowadzić do pokrycia sadzą szyby pieca, oraz powoduje powstawanie osadu w kominie. Jako opał zaleca się twarde drewno z drzew liściastych (grab, dąb, buk), nie zalecane jest używanie miękkiego drewna liściastego (lipa, wierzba).
Kategorycznie wykluczone jest stosowanie drewna iglastego (sosna, świerk, modrzew), używanie , odpadów stolarskich, oraz domowych odpadów organicznych i tworzyw sztucznych. Pod żadnym pozorem nie wolno spalać powlekanych (np. lakierami) resztek drewna oraz płyt wiórowych.
W materiałach odpadowych zawarte są szkodliwe substancje, działając niepożądanie na szamot i środowisko. Spalanie śmieci domowych jest zakazane przez prawo. Wskutek spalania nieodpowiedniego opału w kominie powstaje kreozot (łatwopalna substancja, powstająca w wyniku łączenia pary wodnej i organicznych smół zawartych w spalinach), który może spowodować groźny pożar. W przypadku pożaru w kominie należy zamknąć dopływ powietrza oraz powiadomić odpowiednie służby ratunkowe. Aby ograniczyć osadzanie się kreozotu należy od czasu do czasu rozpalić mocniejszy ogień a przede wszystkim używać do palenia tylko suchego drewna. Jego powstawaniu sprzyja częste palenie ze zmniejszoną wydajnością i z przymkniętym szybrem.
Zasadniczo palenie opałem takim, może być regulowane tylko w ograniczonym zakresie. Dlatego równomierne spalanie jest możliwe tylko w stopniu ograniczonym. W ograniczonym zakresie można dokonywać regulacji mocy grzewczej poprzez nakładanie większej ilości opału; np. duże szczapy redukują prędkość spalania i oddziałują korzystnie na równomierne spalanie. Małe szczapy drewna spalają się szybciej i chwilowo prowadzą do zwiększenia mocy. Zaleca się, by w zasadzie nie otwierać drzwiczek zanim ładunek opału nie wypali się do wytworzenia się żaru.
Uwaga:
Nie stosować paliw płynnych. Jeżeli piec jest wykorzystywany do spalania niedozwolonego paliwa, gwarancja ulega unieważnieniu.
Szczap drewna nie układać powierzchniami przecięcia się drzwiczek paleniska.
Prowadzi to do pokrycia sadzą szyby pieca. Długość szczap musi być dostosowana do szerokości lub głębokości paleniska.
Zastrzega się, że w pierwszych momentach palenia opału z pieca może wydobywać się na zewnątrz dym. Po kilkukrotnym paleniu zjawisko to zanika.

 

2.3 Ustawienie regulatorów
Ogrzewacz wyposażony jest w regulację nawiewu powietrza do paleniska.
Przed pierwszym rozpaleniem należy zwrócić uwagę na funkcję wszystkich urządzeń regulacyjnych.
W ogrzewaczach można wyszczególnić dwa strumienie powietrza zasilającego palenisko pieca w tlen. Powietrze pierwotne przepływa przez popielnik, ruszt dolny i przechodzi do komory spalania. Powietrze pierwotne jest niezbędne do szybszego zapłonu. Kontrolę ilości powietrza pierwotnego wykonuje się za pomocą regulatora zamontowanego na drzwiczkach popielnika lub w dolnej części drzwi w piecach bez dodatkowych drzwi popielnika. Jeżeli komin ma wysoki ciąg, to zaleca się
całkowicie zamykać popielnik i znajdujące się na nim regulatory. Popielnik nie powinien być całkowicie zapełniony, tak, aby powietrze pierwotne mogło przedostawać się do komory paleniskowej bez przeszkód. Konieczne jest regularne czyszczenie popielnika.
Powietrze wtórne dostarcza do paleniska tlen niezbędny do spalania i wspomaga lepsze spalanie paliwa. Ilość powietrza wtórnego jest kontrolowana za pomocą regulatora zamontowanego powyżej drzwiczek paleniska lub na drzwiczkach nad szybą. Budowa pieca umożliwia wstępne podgrzewanie powietrza wtórnego, co powoduje zwiększenie temperatury spalania, sprawności pieca oraz zapobiega zadymianiu szyby. Podczas pracy pieca regulator powietrza wtórnego zapewnia kontrolę procesu spalania tak pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Regulator ten nie powinien być zamykany gdy piec pracuje. W wielu przypadkach jest on zamykany wkrótce po rozpaleniu, pomimo naszych wskazówek, w celu zmniejszenia zużycia opału. Prowadzi to do ograniczenia przepływu tlenu, co zakłóca spalanie i powoduje pokrywanie szyby sadzą. Występują również szkodliwe emisje, które mogą powodować spalanie w kominie.
Moc cieplna pieca zależy od wysokości komina, usytuowania budynku w terenie, ciśnienia atmosferycznego, co powoduje że dokładną regulację powietrza niezbędnego do spalania dokonuje się metodą kolejnych prób. Sposób regulacji oraz umiejscowienie regulatorów jest indywidualne dla danego modelu pieca. W wybranych modelach powietrze pierwotne i wtórne regulowane jest jednym suwakiem.

 

2.4 Rozpalanie ognia
Do rozpalenia ogrzewacza zalecamy stosować papier z drobnym i suchym drewnem.
PIERWSZE ROZPALANIE
Do pierwszego rozpalania ogrzewacza należy użyć cienkiego, suchego drewna i należy rozpocząć palenie na średnim ogniu. Należy zapoznać się z regulacją spalania w piecu kominkowym. Ponieważ proces spalania w dużej mierze zależy od lokalnych warunków (wcześniej wspomnianych) należy metodą prób określić najbardziej optymalne ułożenie regulatorów nawiewu powietrza. Ogrzewacze są powlekane żaroodporną farbą, która utwardza się podczas kilku pierwszych paleń. Przez ten okres paleniu towarzyszyć może nieprzyjemny zapach, co jest zjawiskiem normalnym wynikającym z procesu utwardzania się żaroodpornej farby oraz poprzez wypalanie substancji konserwujących materiały, z których wykonane jest urządzenie.
Ważne jest aby nie ustawiać przy pierwszych kilku paleniach żadnych przedmiotów na ogrzewaczu. Wskutek naruszenia powierzchni mogą powstać uszkodzenia jeszcze nie w pełni wypalonej farby. W związku z tym, Państwa ogrzewacz powinien przez kilka godzin po rozpaleniu pracować tylko na małym ogniu.
W trakcie pierwszego rozpalania konieczne jest, aby drzwi paleniska pozostawić nieco otwarte, aby zapobiec przywarciu uszczelki drzwi do farby na korpusie pieca.
KOLEJNE ROZPALANIA
Do rozpalania ogrzewacza zalecamy stosować papier z drobnym i suchym drewnem. Nie pozostawiać ogrzewacza podczas tej fazy palenia bez nadzoru, aby można było kontrolować spalanie. Regulator powietrza wtórnego musi być otwarty. Drzwiczki popielnika powinny być zawszezamknięte,
w przeciwnym razie mogą nastąpić znaczące uszkodzenia pieca. Gdy wytworzy się żar, można napełnić ogrzewacz większą ilością opału.
Regulator należy teraz skręcić do położenia koniecznego dla utrzymania żądanej temperatury pomieszczenia. Urządzenie nie może, poza podtrzymywaniem żaru, być eksploatowane przy położeniu regulatora w pozycji całkowicie odcinającej dopływ powietrza .
Ogrzewacz, a zwłaszcza powierzchnie z blachy stalowej, przednia szyba i uchwyt drzwiczek oraz regulatory nawiewu powietrza do paleniska są gorące podczas pracy pieca . Zabrania się dotykania tych powierzchni pieca. Ze względu na wysokie temperatury elementów pieca, osiągane podczas pracy urządzenia, należy stosować przyrządy które uchronią przed oparzeniem (rękawice ochronne, pogrzebacz)!.
Uwaga:
Do rozpalenia nie używać spirytusu, benzyny lub innych płynnych paliw.
Podczas pierwszego palenia pomieszczenie, w którym stoi urządzenie, powinno być dobrze wietrzone.
Zabrania się obsługi pieca bez rękawic ochronnych.

 

2.5 Tryb pracy pieca w okresie przejściowym
W okresie przejściowym, tzn. przy silnych wahaniach temperatury lub przy wyższych temperaturach na zewnątrz (od ok. 15°C) może niekiedy dochodzić, przy nagłym wzroście temperatury zewnętrznej, do zakłóceń podciśnienia ciągu kominowego i wtedy źle odprowadzane są gazy spalinowe. Należy zwracać uwagę na to, że w tym okresie w razie niewystarczającego ciągu, trzeba zrezygnować z uruchamiania paleniska. W tym okresie nie należy w żadnym przypadku zamykać regulatora powietrza spalania do najmniejszego położenia. Wówczas należy ustawić regulatory powietrza tak, by opał palił się w sposób widoczny i często go wzruszać.

 

2.6 Usuwanie popiołu z ogrzewacza
Po spaleniu wsadu opału ogrzewacz należy oczyścić z popiołu. Ewentualnie niedopalone resztki należy wybierać z przodu przez drzwiczki paleniska . Należy uważać by szuflada popielnika była opróżniona w porę. Należy unikać sytuacji, gdzie stożek popiołu sięga aż do rusztu. Popiół nie powinien wypełniać całkowicie popielnika aż do poziomu rusztu gdyż:
może dojść do jego wykrzywienia lub pęknięcia
pełny popielnik utrudnia dopływ powietrza i tlenu do spalania.
Popiół należy opróżniać do metalowego pojemnika, wyposażonego w szczelną pokrywę ustawionego na niepalnej podłodze, z dala od materiałów palnych. Należy dbać o to, aby do kubła na śmieci wysypywać tylko zimny popiół, aby uniknąć groźby pożaru.

 

2.7 Czyszczenie i konserwacja ogrzewacza
Ogrzewacz i rury dymowe należy gruntownie czyścić zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Po sezonie grzewczym należy wyczyścić ogrzewacz i sprawdzić stan ruchomych elementów paleniska, uszczelek, działanie regulatora ciągu, szybra (jeżeli zostały zamontowane).
POWŁOKA Z FARBY ŻAROODPORNEJ
Ogrzewacz (jak już wcześniej było wspomniane), jest pokryty żaroodporną farbą. Jeżeli farba po wielokrotnym paleniu zostanie utwardzona, powierzchnię można czyścić na sucho przy pomocy miękkiej szczotki lub ścierki. Zabrania się czyścić ogrzewacz „na mokro”, ponieważ farba nie jest odporna na rdze.
Jeżeli w wyniku przegrzania lub nieprawidłowej obsługi, kolor zmienia się na biało-szary, pojawiają się plamy rdzy albo też część powierzchni ulega uszkodzeniu, nie jest to istotny problem. Farbę żaroodporną w aerozolu można zakupić w sklepie. Do czyszczenia dekoracyjnych elementów z mosiądzu lub niklowanych należy używać dostępnych na rynku środków przeznaczonych do tego celu. Zmiana koloru tych elementów pod wpływem wysokiej temperatury jest zjawiskiem
normalnym.

SZYBA
W przypadku niewłaściwie nałożonego lub lub wilgotnego drewna, szyba w drzwiczkach paleniska może nadmiernie zachodzić sadzą. Do mycia szyby należy używać odpowiednich środków dostępnych na rynku i stosować się do ich instrukcji użytkowania. Zaleca się aby stosować piankę, a nie płyn. Nadmiar płynu spływa po szybie nasączając sznur uszczelniający, co powoduje jego uszkodzenie lub odklejenie. Płyn lub piankę nanosić na szmatkę, a nie bezpośrednio na szybę. Po myciu dokładnie oczyścić szybę z resztek płynu, gdyż wypalając się mogą one mocno przywrzeć do szyby. Nie używać materiałów ściernych mogących uszkodzić szybę. Szyba wykonana jest z witroceramiki odpornej na temperaturę 750°C. Nie rozszerza się pod wpływem temperatury, wszelkie jej uszkodzenia mogą nastąpić tylko w przypadku zadziałania bodżcem mechanicznym.
Aby wymienić szybę odkręca się śrubki w punktach docisku stalowych przytrzymywaczy lub odgina się te stalowe ‘spinki”. Należy obchodzić się z nią delikatnie. Szyba należy do części zamiennych, które zużywają się naturalnie i dlatego nie jest objęta warunkami gwarancji.
USZCZELNIENIA
Uszczelnienia drzwi i szyby ogrzewacza wykonane są ze specjalnego włókna szklanego i nie zawierają azbestu. Materiał ten ulega zużyciu w trakcie użytkowania, dlatego konieczna jest okresowa wymiana uszczelnień we własnym zakresie / tzw. zestawy naprawcze dostępne są w sklepach /
Uszczelki są częściami naturalnie zużywającymi się i dlatego nie są objęte warunkami gwarancji.
KRATKA RUSZTU
Dolna część komory paleniskowej jest wyposażona w żeliwny ruszt. Ta kratka może ulec zablokowaniu - gwoździe znajdujące się w materiale drzewnym (małe cząstki drewna, pozostałości, itp.). Zaleca się regularnie czyścić dolną kratkę rusztu w celu zachowania jej funkcjonalności.
W przypadku stosowania niewłaściwego opału, lub doprowadzenia do zbyt wysokich temperatur wskutek nieprawidłowej obsługi ogrzewacza, kratka rusztu może ulec stopieniu lub odkształceniu. Kratka rusztu ulega naturalnemu zużyciu i dlatego nie jest objęta warunkami gwarancji.
Zabrania się używać do czyszczenia elementów ogrzewacza materiałów ściernych.

 

2.8 Pożar komina
Przegląd i czyszczenie przewodu kominowego należy przeprowadzić zgodnie z przepisami ze szczególnym uwzględnieniem szuflad dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (możliwość zatkania przez gniazdo ptaków, zasypane liśćmi, itp.). Każdorazowo, po wykonaniu takiej usługi kominiarz powinien zostawić zaswiadczenie o jej wykonaniu.
Pożar komina może zostać spowodowany zapaleniem się nagromadzonych osadów pokrywających powierzchnię wnętrza komina. Podczas powolnego spalania drewna lub, jeśli jest świeże lub mokre, występuję intensywne wydzielanie się kreozotu (substancji łatwo palnej). Ten osad zapalając się od ognia w kominku może spowodować groźny pożar. Można rozpoznać pożar w kominie poprzez:
zapach sadzy w budynku,
charakterystyczne odgłosy w przewodzie kominowym (przypominające chrapanie), duży wzrost temperatury komina,
wylot iskier, lub płomieni z komina
Jeśli pojawia się któryś z wymienionych objawów należy wezwać jak najszybciej Straż Pożarną! Ogień może spowodować spękanie przewodu kominowego i rozprzestrzenienie się pożaru na
podłogi i drewnianą konstrukcję dachu. Oczekując na przyjazd odpowiednich służb należy ewentualnie wygasić ogień w palenisku za pomocą piasku lub ziemi i opuścić pomieszczenie. Zamknąć dopływ powietrza do paleniska przez zamknięcie drzwiczek oraz odpowiedni regulator. Piasek powinien być wcześniej przygotowany w celu zachowania bezpieczeństwa (zimą może być zamarznięty lub zasypany śniegiem).

 

2.9 Bezpieczeństwo
Przy paleniu w ogrzewaczu zabrania się:
składowania paliwa bezpośrednio przed ogrzewaczem i w sąsiedztwie jego zewnętrznych pokryć,
suszenia na piecu i w jego sąsiedztwie jakichkolwiek materiałów (np. odzież), zdejmowania płyty górnej pieca (gdzie jest to możliwe w wybranych modelach),
palenia w ogrzewaczu przy otwartych drzwiczkach paleniska i popielnika,
dokładania polan, których długość jest większa od zalecanych, używania do rozpalania łatwopalnych cieczy i innych podpałek, pozostawiania palącego się ogrzewacza bez kontroli (nadzoru),
palenia w ogrzewaczu odpadkami: stolarskimi, domowymi organicznymi i syntetycznymi, a także paliwami ciekłymi,
adoptowania ogrzewacza do innego rodzaju paliwa,
zmieniania w jakikolwiek sposób konstrukcji ogrzewacza.
Obecność dzieci w pobliżu pieca jest dozwolona wyłącznie pod nadzorem dorosłych !
Prosimy o stosowanie się do naszych zaleceń zawartych w niniejszej instrukcji obsługi i montażu. W przypadku nie przestrzegania wyżej wymienionych wskazań, ogrzewacz nie będzie podlegał gwarancji.
Nie ponosimy odpowiedzialności za instalacje niezgodne z obowiązującymi przepisami lub nieodpowiadające zaleceniom zawartym w niniejszej instrukcji, lub też za instalację w których zostały użyte dodatkowe nieodpowiednie materiały.
Prosimy wziąć pod uwagę fakt, że elementy mające kontakt z ogniem, jak też elementy naturalnie zużywające się jak cegły szamotowe, uszczelki, szyby szklane i żeliwne ruszty nie podlegają naszej gwarancji. Te elementy można w prosty sposób wymienić we własnym zakresie .W celu zapobieżenia wydobywania się spalin komora paleniskowa i pokrywa popielnika powinny być zawsze zamknięte , z wyjątkiem okresu rozpalania, napełniania paliwem i odpopielania.
W przypadku pieców z piekarnikiem, gdzie temperatura piekarnika zależy od kilku czynników, producent nie może zagwarantować konkretnej temperatury, którą można osiągnąć w piekarniku.

 

3. Instrukcja instalowania i obsługi ogrzewacza z płaszczem wodnym
Wszelkie zalecenia i uwagi dotyczące montażu, eksploatacji oraz obsługi ogrzewaczy zawarte we wcześniejszych rozdziałach niniejszej instrukcji obsługi i montażu, mają zastosowanie do ogrzewaczy z płaszczem wodnym.
Ogrzewacz z płaszczem wodnym daje możliwość ogrzewania przyległych pomieszczeń za pomocą grzejników.
W palenisku ogrzewacza znajduje się wbudowany płaszcz wodny (zbiornik wody-wężownica), o mocy cieplnej, zgodnej z informacjami zawartymi na etykiecie.
Wymiary gwintowania rur do kominka są przygotowane na gwint rurowy o średnicy 1'' (cal).
Instalując system grzewczy należy przestrzegać następujących przepisów:
dla systemu o naturalnej cyrkulacji medium grzewczego grzejniki powinny być zamontowane na większej wysokości niż pracujący ogrzewacz (wówczas gdy grzejniki są instalowane powyżej kondygnacji na której stoi piec, ogrzewanie poprawia się),
w przypadku systemu z wymuszonym obiegiem, w którym jest zainstalowana pompa obiegowa, grzejniki mogą być również instalowane poniżej poziomu paleniska ogrzewacza, a instalację można wykonać z użyciem cieńszych rur.
W obu przypadkach montażu systemu grzewczego, powinien być w nim zamontowany zbiornik wyrównawczy podłączony w najwyższym punkcie instalacji. Pojemność zbiornika wyrównawczego powinna wynosić 5% do 10% pojemności wodnej instalacji. Powinien być on zabezpieczony przed zamarznięciem.
W przypadku ogrzewaczy z płaszczem wodnym zaleca się czyścić powierzchnię płaszcza z sadzy i substancji żywicznych, co najmniej raz na miesiąc.
Poprzez wstawienie odpowiednich materiałów izolacyjnych pomiędzy ścianę a grzejniki, można osiągnąć ogrzewanie poprzez promieniowanie, którego zalety są potwierdzone naukowo.
Producent nie może gwarantować działania instalacji grzewczej, za wyjątkiem ogrzewacza. Projekt i instalacja systemu grzewczego powinny być wykonane przez upoważnionego i wykwalifikowanego specjalistę lub specjalistyczną firmę.

 

Uwaga:
Ogrzewacz z wbudowanym płaszczem wodnym jest przeznaczony do pracy w systemie wodnym typu otwartego o maksymalnym ciśnieniu roboczym do 1 bar.
Moc cieplna zainstalowanych grzejników powinna odpowiadać mocy cieplnej dostarczanej przez ogrzewacz z płaszczem wodnym; w przypadku podłączenia grzejników o większej mocy cieplnej może wystąpić ochładzanie powierzchni grzejnych. Prowadzi to do wytwarzania kondensatu i smołowania.
W przypadku nieprawidłowego podłączenia instalacji C.O. wystąpi wzrost ciśnienia w płaszczu wodnym i pękanie spawów. Producent nie przyjmuje żadnej
odpowiedzialności za takie usterki !
Podczas braku instalacji C.O. ZABRANIA się napełniać płaszcz wodny wodą (czynnikiem grzewczym) a tym bardziej napełniony płaszcz korkować. Zabrania się palenia w piecu z płaszczem wodnym z zainstalowaną instalacją grzewczą bez czynnika grzewczego, ponieważ grozi to zniszczeniem pieca jak również zniszczeniem instalacji grzewczej !

 

OGÓLNE ZASADY I ZALECENIA
1. Przed instalacją należy obliczyć straty ciepła w budynku.
2. W systemie otwartym instalacja musi być podłączona do otwartego zbiornika wyrównawczego.
3. Należy zapewnić odpowietrzenie każdego z elementów systemu w każdym momencie.
4. Wszystkie elementy instalacji muszą być zabezpieczone przed zamarznięciem, szczególnie w sytuacji gdy zbiornik wyrównawczy, lub inne części znajdują się w nieogrzewanych pomieszczeniach.
5. W instalacjach z wymuszonym obiegiem pompa musi być wyposażona w UPS (akumulator z transformatorem 12V/220V/50Hz dla zapewnienia autonomicznego działania. Zaleca się aby pompa była włączona przez termostat, połączony z ręcznym włącznikiem elektrycznym.
6. Pierwsze czyszczenie filtra pompy musi mieć miejsce po pierwszym próbnym uruchomieniu systemu.
7. Jeżeli używana jest stara instalacja, powinna być kilkukrotnie opłukana w celu usunięcia zebranych osadów, które mogłyby zanieczyścić płaszcz wodny.
8. Nie należy używać zasiarczonego ani mokrego węgla.
9. Nie należy używać świeżego lub mokrego drewna. Kawałki drewna powinny być najpierw przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu około 18-tu miesięcy pod nakryciem.
10. Woda obiegowa nie powinna być wypompowana podczas sezonu letniego. W czasie 3-4 rozpaleń może dojść do osadzania się kondensatu na ścianach płaszcza wodnego. Tworząca się sadza zmniejsza sprawność urządzenia.

 

Ogrzewacz z płaszczem wodnym działa na zasadzie kotła podgrzewającego wodę. Zaletą tej metody grzania jest maksymalne wykorzystanie ciepła wytwarzanego podczas procesu spalania. Ciepło z ogrzewacza jest prowadzone do pomieszczeń odległych i trudnych do ogrzania za pomocą ogrzewania konwekcyjnego, w celu uzyskania jednolitej temperatury i komfortu ciepła.
Ogrzewacze z płaszczem wodnym (jak kotły na paliwa stałe) ze względów bezpieczeństwa mogą pracować tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego, czyli takich, w których woda instalacyjna ma kontakt z atmosferą w otwartym naczyniu wzbiorczym. Aby nie trzeba było rezygnować z zalet systemów zamkniętych (wyższa sprawność, lepsza trwałość, ułatwiona regulacja i niższe koszty eksploatacji), w układach grzewczych ogrzewacza z płaszczem wodnym, stosuje się dodatkowy przeponowy wymiennik ciepła oddzielający dwa obiegi wodne – jeden przez ogrzewacz (w układzie otwartym), drugi – przez grzejniki (w układzie zamkniętym). Wykorzystuje się do tego niewielkie, ale mające bardzo wysoką sprawność wymienniki płytowe. Jako zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i temperatury stosuje się termiczny zawór bezpieczeństwa.

 

KARTA GWARANCYJNA - warunki gwarancji
⚫ Nasze ogrzewacze są objęte 24miesięczną gwarancją dotyczącą błędów produkcyjnych i materiałowych. Producent gwarantuje normalną pracę urządzenia przy respektowaniu zasad dotyczących instalacji i eksploatacji, omówionych w instrukcji montażu i obsługi.
⚫ Gwarancja nie obejmuje wymiany i reparacji części zużywających się naturalnie (szamot, sznurki uszczelniające,
ruszt, ogranicznik polan, deflektor oraz wewnętrzne ścianki żeliwne tam gdzie one występują) oraz niewielkich deformacji ogrzewacza, wynikających z pracy w wysokiej temperaturze, a nie wpływających na jego funkcjonowanie.
⚫ Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń szyb jak również zmian koloru farby na urządzeniu.
⚫ Za urządzenie objęte wadą uważa się takie, które nie spełnia określonych w instrukcji obsługi funkcji, ponieważ jest uszkodzone a przyczyna uszkodzenia wynika z błędów produkcyjnych lub materiałowych. Za wadę nie uznaje się usterek powstałych w wyniku niewłaściwej eksploatacji, montażu lub użytkowania urządzenia i wynikających ze stosowania niewłaściwego opału jak również uszkodzeń mechanicznych powstałych podczas transportu pieca od sprzedawcy do Klienta.
⚫ Kupujący jest zobowiązany dostarczyć do punktu sprzedaży kartę gwarancyjną z kopią paragonu lub faktury oraz w formie pisemnej dokładny opis wady urządzenia uwzględniający przede wszystkim jego zewnętrzne objawy, sposób ujawnienia oraz czas od zakupu, po którym wada wystąpiła. Ponadto kupujący powinien podać dokładny telefon kontaktowy w celu uzyskania dodatkowych informacji o uszkodzeniu.
⚫ Producent dołoży wszelkich starań, aby ustosunkować się do reklamacji w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia u producenta. Producent dołoży również starań, aby reklamację załatwić w możliwie najkrótszym terminie. Jeżeli usunięcie usterki wymaga znacznego nakładu pracy, sprowadzenia odpowiednich części zamiennych i jest skomplikowane, czas ten ulega przedłużeniu, przy czym producent dołoży starań, aby był on jak najkrótszy.
⚫ Podstawą do rozpatrzenia reklamacji jest przedstawienie wypełnionej Karty Gwarancyjnej (tzn. z wpisaną datą sprzedaży, pieczątką i podpisem Sprzedawcy, podpisem Klienta oraz pieczęcią i podpisem kominiarza).
⚫ Samowolne zmiany wpisów w Karcie Gwarancyjnej jak również dokonywanie napraw we “własnym zakresie” powodują utratę gwarancji.
⚫ Wady wynikłe z winy lub niewiedzy kupującego nie są objęte gwarancją. Klient winien dokonać oględzin kupowanego urządzenia u sprzedawcy lub w obecności kierowcy firmy transportowej.
⚫ Z gwarancji wyłączone są przypadki losowe uszkodzeń niezależne od warunków eksploatacji (powodzie, pożary itd.).
⚫ Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń wynikłych w trakcie transportu i przeładunku towaru na drodze od sprzedającego do klienta, a także w trakcie jego instalacji.
⚫ Za nieuzasadnione wezwanie serwisu, Klient zostanie obciążony kosztami dojazdu serwisu.

i-Leasing - leasing online i-Raty - raty online
Polecamy z tym produktem
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel